Külföldön történt anyakönyvi események magyarországi anyakönyvezése
A hatályos szabályozás szerint magyar állampolgár külföldön történt anyakönyvi eseményt (születést, házasságkötést, házasság felbontást, halálesetet) Magyarországon anyakönyveztetni kell. Ez azért szükséges, mert magyar anyakönyvi okirat nélkül nem tud személyazonosító igazolványt, útlevelet váltani, esetlegesen nem tud igénybe venni olyan szolgáltatásokat, amelyek, mint magyar állampolgárt megilletik.
A magyarországi anyakönyvezésnél minden esetben hitelt érdemlően igazolni kell az érintett személy fennálló magyar állampolgárságát (érvényes személyigazolvány, érvényes személyazonosító igazolvány, érvényes magyar útlevél, illetve ezek hiányában egy évnél nem régebben kiállított állampolgársági bizonyítvány). A magyarországi anyakönyvezést az érintett vagy a törvényes képviselője, Magyarországon bármely polgármesteri hivatal anyakönyvvezetőjénél, külföldön élő magyar állampolgár a magyar külképviselet konzulátusán kérheti.
A nemzetközi szerződések az okiratok különböző hitelesítését is megkívánhatják (diplomáciai felülhitelesítés, Apostille, stb.), ezért feltétlenül kérjen személyre szóló tájékoztatást az eljárás megindítása előtt az anyakönyvvezetőtől, vagy a magyar külképviselet konzulátusától.
Születés magyarországi anyakönyvezése
Nagykorú személy maga, vagy meghatalmazottja útján kérheti. 18 év alatti gyermek esetében törvényes képviselője/szülője, vagy annak meghatalmazottja jár el.
Az anyakönyvezéshez szükséges:
a külföldi anyakönyvi okirat (vagy annak hiteles másolata) hiteles magyar fordítással (OFFI),
kitöltött adatalap ( honlapról letölthető, a polgármesteri hivatalból elvihető)
a szülő(k) házassági anyakönyvi kivonata, ha a szülők nem élnek házasságban apai elismerő nyilatkozat
a szülő(k) állampolgárságának hitelt érdemlő igazolása (kiskorú, illetve korlátozottan cselekvőképes gyermek esetében),
nagykorú kérelmező magyar állampolgárságának igazolása.
Amennyiben a gyermek más ország állampolgárságával is rendelkezik, abban az esetben a külföldi állampolgárságát igazoló okmány (pl. külföldi útlevél)
Amennyiben a szülők a házasságban saját nevüket viselik, és a gyermek első gyermek, valamint a szülők házassági anyakönyvi kivonata nem tartalmazza a születendő gyermekek családi nevét, úgy minkét szülő nyilatkozata szükséges a családi név meghatározásához. A nyilatkozatot anyakönyvvezető, gyámhivatal, gyámhatóság vagy közjegyző előtt, valamint írásban két tanú előtt lehet megtenni.
Az eljárás részleteiről, illetve házasságon kívül született gyermek anyakönyvezéséről az anyakönyvvezető ad tájékoztatást.
Házasságkötés magyarországi anyakönyvezése
Az eljárást az érintett maga kezdeményezheti, vagy meghatalmazottja útján járhat el.
Az anyakönyvezéshez szükséges
Mindkét házastárs állampolgárságának hitelt érdemlő igazolása (érvényes személyigazolvány, érvényes személyazonosító igazolvány, érvényes útlevél, egy évnél nem régebben kiállított állampolgársági bizonyítvány),
mindkettőjük születési anyakönyvi kivonata, (külföldi félé nem kell)
kitöltött adatalap ( honlapról letölthető, a polgármesteri hivatalból elvihető)
a házasságot megelőző özvegy, elvált családi állapot esetén az előző házasság záradékolt házassági anyakönyvi kivonata,
a külföldi házassági okirat hiteles magyar fordítással (OFFI).
Amennyiben a külföldi okirat nem tartalmazza a házastársak házasságban viselt nevét, a házastársaknak személyesen meg kell jelenniük és nyilatkozniuk erről.
Ha a házastársak a házasságban saját nevüket viselik a születendő gyermekeik családi nevére nyilatkozni kell.
Ha a külföldi házastárs magyar állampolgársága vélelmezhető, az anyakönyvvezető köteles vizsgálni a magyar állampolgárság fennállását. Ennek megléte esetén érvénybe lépnek a magyar állampolgárokra vonatkozó szabályok, és az esetleges előző házasságok sorozatát kell Magyarországon anyakönyveztetni, ehhez kapcsolódóan több eljárási cselekményt végezni.
Külföldi házastárs esetén javasolt a külföldi fél személyes megjelenése, emellett szükséges az állampolgárságát és a névviselését igazoló okmánya (útlevél).
Bejegyzett élettársi kapcsolat
Külföldön létesített bejegyzett élettársi kapcsolat anyakönyveztetése ügyében kérjük Önöket, hogy tájékozódjanak személyesen az anyakönyvvezetőnél.
Haláleset magyarországi anyakönyvezése:
Az eljárást a hozzátartozó (házastárs, gyermek) kezdeményezi, de eljárhat meghatalmazottja is.
Az anyakönyvezéshez szükséges:
kitöltött adatalap ( honlapról letölthető, a polgármesteri hivatalból elvihető)
az elhalt magyar állampolgárságának hitelt érdemlő igazolása (érvényes személyi igazolvány, érvényes magyar útlevél, egy évnél nem régebben kiállított állampolgársági bizonyítvány, honosítási okirat)
az elhalt személyazonosításra alkalmas okmánya (személyazonosító igazolvány, érvényes magyar útlevél, 2001. január 1. után kiállított vezetői engedély)
2000. január 1. után megváltozott lakóhely esetében az elhalt lakcímkártyája
a külföldi halotti anyakönyvi okirat (vagy ennek hiteles másolata) hiteles magyar fordítással (OFFI), szükség esetén diplomáciai felülhitelesítéssel vagy Apostille hitelesítéssel ellátva
az elhalt születési anyakönyvi kivonata
házas családi állapot esetén a házassági anyakönyvi kivonata
az elhalt özvegy, vagy elvált családi állapotát igazoló záradékolt házassági anyakönyvi kivonat
Az anyakönyvvezető a kitöltött adatlapot továbbítja, a Budapest Főváros Kormányhivatalához.
A Magyar állampolgárok külföldön történt anyakönyvi eseményét, a Budapest Fővárosi Kormányhivatal Állampolgársági és Anyakönyvi Főosztály Hazai Anyakönyvi Osztály 1-2 (1105 Budapest, Kőrösi Csoma Sándor út 53-55. telefon: (1) 323-3176, (1) 323-3162, (1) 323-3168, e-mail: hazaianyakonyv@bfkh.gov.hu) tartja nyilván.
Külföldön történt válás magyarországi anyakönyvezése
Amennyiben magyar állampolgár házasságát külföldön felbontják, ezt Magyarországon köteles anyakönyveztetni. Ha a házasságkötését sem anyakönyveztette még Magyarországon, akkor a válás anyakönyveztetésével egy időben a házasságkötést is anyakönyveztetnie kell.
A kérelemhez szükséges mellékletek:
A külföldi bíróság jogerős ítélete a házasság felbontásáról hiteles magyar fordítással ellátva.
A házasságról szóló magyar házassági anyakönyvi kivonat
Amennyiben a házasság felbontása az Európai Unió területén történt (Dánia kivételével),2004. május 1. után jogerőre emelkedett bontó ítélet magyarországi bejegyzéséhez szükséges az illetékes bíróság által kibocsátott külön Igazolás csatolása is a Brüsszel II rendelet (2201/2003/EK) I. melléklete szerint. (A rendelet értelmében a határozathozatal helye szerinti EU-tagállam illetékes bírósága vagy hatósága bármely érdekelt fél kérelmére igazolást bocsát ki a rendelet melléklete szerinti formanyomtatványoknak megfelelően). Az igazolás hitelesítésére (Apostille, dipl. felülhitelesítés) nincs szükség.
Az ügyintézés bármelyik magyarországi település anyakönyvezetőjénél
Külföldi állampolgár halálesetét szükséges bejelenteni bármelyik magyarországi település anyakönyvvezetőjénél, ha Magyarországon bármilyen anyakönyvi eseménye volt (pl. születés, házasság), valamint magyar állampolgárral külföldön kötött házasságot, és azt Magyarországon anyakönyvezték.
A kérelemhez szükséges mellékletek:
A külföldi hatóság által kiadott halotti anyakönyvi kivonat hiteles magyar fordítással ellátva.
A házasságról szóló magyar házassági anyakönyvi kivonat
Ha a házasságkötését sem anyakönyveztették még Magyarországon, akkor a külföldön kiállított halotti anyakönyvi kivonat hiteles magyar fordításával egy időben a házasságkötést is anyakönyveztetni kell.