Lakossági fórum volt a Darányi városrész utcáinak megépítési lehetőségeiről

Sokan eljöttek a Zsolna, Losonc, Rozsnyó és az Eperjes utca lakosainak első egyeztetési fórumára a Városháza tanácstermébe. Arról beszélgettek a lakók az önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal képviselőivel, hogy milyen műszaki tartalommal, milyen összegű lakossági hozzájárulással épülhetnek meg a Darányi utcához csatlakozó utcák. Az önkormányzat vonatkozó rendelete ad lehetőséget erre, a beruházás költségeinek 50-50 százalékos megosztásával az érintett ingatlantulajdonosok és az önkormányzat között.

Az ingatlanok számát figyelembe véve pl. a Rozsnyó utca esetében a jelenlegi piaci viszonyokat, árakat figyelembe véve 3,7 millió Ft lenne az útépítés becsült költsége ingatlanonként elosztva, ezt a terhet sokallja az önkormányzat is, ezért készült egy csökkenttett műszaki tartalmú terv, kalkuláció is, aminek a megvalósítása összességében kb. 30 millió Ft-ba kerülne, ennek az 50%-os hozzájárulási összege 882 ezer Ft lenne ingatlanonként. Mindegyik érinett utcára készültek hasonló tervek, becslések, ezeket is ismertették az érintett lakókkal.
A fórumon elhangzott, hogy a csapadékvíz-elvezetés is megoldható a Darányi utca megépítése során a csatlakozó utcák esetében, az állami pályázati forrásból ugyanis részben ez a probléma is kezelhető, a torkolati szakaszok megfelelő megépítésével.

Dr. Győri Ottilia polgármester elmondta, egy lehetőségről van szó, amelyet felkínál az önkormányzat és az érintett lakóközösség döntése, hogy akarják-e az adott útépítést ebben a konstrukcióban, vagy sem. Ha igen, akkor erről szerződést köt az önkormányzat az érintett ingatlan-tulajdonosokkal. Ezt követően a közbeszerzési eljárás után elkezdődik a kivitelezés, annak megfelelően, amilyen műszaki tartalom és költség mellett kötelezik el magukat az érintett lakók.

Dr. Konkoly Zita jegyző hozzátette, ha az adott utca ingatlan-tulajdonosainak többsége a beruházás mellett dönt, akkor a csatlakozó lakók befizetik a rájuk eső költséghányadot, akik pedig nem kívánnak csatlakozni, azoktól a jogszabályoknak megfelelően adó formájában hajtja be az önkormányzat a rájuk eső költségrészt.

Lakossági felvetésre Maksa József tervezőmérnök elmondta, kb. 16-18 ezer Ft ára van négyzetméterenként egy másfél méter széles járda építésének, amennyiben ezt is igénylik az ott lakók. Az egyik lakos, Gyabronka Péter szerint nem feltétlenül kell járda, ha lakó-pihenő övezetté minősítené az önkormányzat a városrészt és forgalomlassító műtárgyakat helyez el a burkolaton. Voltak, akik szerint az átminősítés önmagában nem lenne megoldás, inkább más forgalomlassító megoldásokban kellene gondolkodni.
Fontos, hogy a csökkentett műszaki tartalom választása esetén ne érje majd utólag az a vád az önkormányzatot, hogy „gányolást” végzett,, szólt hozzá az elhangzottakhoz Ohr Alajos a

Közlekedési és Fejlesztési Bizottság elnöke. A hivatal műszaki osztályának munkatársai azt hangsúlyozták, a költségkülönbözet nem jelent feltétlenül használhatatlan, rossz minőségű utat. Erre több ilyen műszaki tartalommal megépült utca van már példaként Budakeszin, erősítette meg Bakács Bernadett alpolgármester.
Elhangzott az is, hogy a martaszfaltot mindenképpen mérni kell teherbírás szempontjából az építés megkezdése előtt, és szükség esetén szakaszonként korrigálni, cserélni kell az útalap tömörítését. Szó volt arról is, hogy a kocsibejárók építése nincs benne a tervekben, a lakosoknak kell majd hozzáigazítaniuk ezeket a megépült úthoz, de ezen a megoldáson is lehet módosítani, ha így döntenek a lakók, és kérik, hogy a költségekhez adja hozzá a tervező ezt a tételt is, ami egységesen osztódik akkor tovább.

A polgármester úgy összegzett, hogy az itt elhangzottak, illetve az írásban kapott tájékoztató anyagok alapján a lakóknak kell meghozniuk a döntést az adott utcák építésével kapcsolatban. Többen elmondták, köszönik, hogy lehetőséget kaptak a lehetőségek mérlegelésére. Bakács Bernadett alpolgármester, a terület önkormányzati képviselője elmondta, áll a lakók rendelkezésére minden további kérdés esetén, a párbeszéd folytatódik ez ügyben a lakók és az önkormányzat között.

Hétlépés Táncegyüttes

Megosztom a cikket